מאמרים ונושאים להרחבה

מאמרים ונושאים להרחבה

שאלות שכיחות לגבי קולונוסקופיה

אני מבינים את החששות והשאלות שמתעוררים עם המחשבה על ביצוע קולונוסקופיה. אך, עם מעט ידע ולימוד, אנו מקויים שכל המטופלים יבינו כמה פשוט ונטול כאבים יכול להיות פעולה זו ובעצם כיצד הקולונוסקופיה מצילה חיים.

מהו פוליפ?

פוליפ הינו רקמה נוספת הגודלת בתוך הגוף שלכם. פוליפים יכולים לגדול במעי הגס הנקרא גם קולון (ומכאן השם קולונוסקופיה). הקולון הוא חלק ממערכת העיכול. זה צינור ארוך וחלול בקצה של מערכת העיכול, היכן שהגוף מייצר ואוגר את הצואה.

רוב הפוליפים אינם מסוכנים. רובם שפירים, כלומר הם אינם ממאירים. אבל עם הזמן, חלק מהם יכולים לההיפך לסרטן של הקולון. בדרך כלל, פוליפים זעירים אינם מסוכנים. אך הגדולים יותר, יכולים יום אחד לההיפך לממאירות או כבר להכיל בתוכם תאים סרטניים. בכדי להיות בטוחים הרופאים מסירים את כל הפוליפים ושולחים אותם לבדיקה.

 

למה אני צריך אנדוסקופיה (קולונוסקופיה או גסטרוסקופיה)?

אנשים רבים סובלים מתלונות ממקור מערכת העיכול. את רב המחלות ניתן לאבחן בצורה המהירה והיעילה ביותר על ידי אנדוסקופיה. בעבר, לפני דור האנדוסקופיות, היו עושים צילומי רנטגן בכדי לאבחן בעיות בושט, קיבה ומעיים. למרבה הצער, צילומים אילו מאד לא רגישים למציאת מקור הבעיה, ואם כן מתגלה ממצא, לא ניתן לטפל בו באותו המעמד של הבדיקה. מאד הופעת האנדוסקופיה, מחלות רבות מאובחנות מוקדם יותר, וחלק ניכר מהם יכולים להיות מטופלים ללא צורך בניתוח.

ההתוויה לקולנוסקופיה היא להערכה של צילומי רנטגן לא תקינים של המעיים, הסרה של  פוליפים, הערכה של דימום ממערכת העיכול ובעיקר כבדיקה סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. הקולונוסקופיה מבוצעת גם אצל אנשים עם מחלות דלקתיות של המעיים (קרון וקוליטיס).

בדיקת אחרת להדמייה של המעיים הינו קולנוסקופיה וירטואלית (עם מכשיר CT) וחוקן בריום. בדיקות אילו רק נותנות מידע לגבי ממצאים, אך לא ניתן לבצע בהם ביופסיות וכריתות של פוליפים. כלומר ממצאים אשר ממילא יצריכו לעשות קולונוסקופיה רגילה.

 

מה הסיכונים בפעולה?

הקולונוסקופיה הינה פעולה מאד בטוחה ויעילה. בידיים מנוסות, הסיבוכים הינם:

דימום היכול לקרות עד לשבוע ימים לאחר הסרת הפוליפים. הסיכוי לדמם יגבר כתלות במספר, מיקום וגודל הפוליפים שהוסרו. לחלק מהמטופלים יהיה דימום מטחורים בסיום הפעולה. אם ישנו דימום משמעותי או מתמשך יש להודיע מיידית לרופא המבצע.

רגישות לחומרי ההרדמה מאד נדיר. בדרך כלל זה נראה בשלבים המוקדמים של הפעולה ומאובחן מיידית ומטופל בהתאם.

התנקבות של המעי הינו סיבוך נדיר. זה יכול לקרות כתוצאה מהסרה של פוליפ או מעצם המכשיר עצמו. הטיפול כיום יכול להיעשות עוד במשך הבדיקה עם קליפסים מיוחדים ולעיתים יותר רחוקות מגיע לחדר ניתוח. עובדה המחזקת את החשיבות בעבודה המשותפת וגיבוי בין הגסטרונאנטרולוגים וכירורגים באסיא מדיקל. בסך הכל, הפעולה עוברת בקלות, עם מעט מאד סיבוכים, כאשר היא נעשית על ידי גסטרואנטרולוג מנוסה.

 

האם אני יכול לקחת תרופות  ביום של הקולונוסקופיה או גסטרוסקופיה?

אם אתם לוקחים תרופות למחלות לב, יל"ד, חרדה, אפילפסיה, יש לקחת אותם ביום הפעולה אלא אם קיבלת הנחייה אחרת על ידי רופא המטפל. אם אתם נוטלים מדללי דם או תרופות לסכרת, יש לוודא שהרופא מעוכדן לפעול על פי הוראותיו. ברגע שהפעולה הסתיימה, תקבלו הוראות על החזרה לנטילת התרופות והתזונה בשחרור.

 

האם ניתן לחזור לפעילות רגילה / עבודה ביום שלמחלת הפעולה?

כן, בדרך כלל המטופל יכול לחזור לפעילות רגילה ביום שאחרי.

 

האם ארגיש את הפעולה?

הפעולות האנדוסקופיות מבוצעת תחת טשטוש עומק או עם הרדמה מלאה כתלות בפעולה עם חומרים הניתנים לתוך הוריד. המטרה של תרופות אילו הינו להוריד את דרגות החרדה לפני הפעולה, ולעזור שלא תהיה אי נוחות בזמן הפעולה. רוב המטופלים אינם זוכרים את הפעולה עצמה, לאור העובדה שהתרופות בוריד מביאות לשינה מרגיעה ולאנמנזיה (שכחה). התרופת אינם מביאים להרדמה כללית, אלא לסדציה (טשטוש) – למצב מרגיע, לעודד שינה ולהקל על האי נוחות.

 

מתי אדע על תוצאות הבדיקה?

בסיום הבדיקה לאחר שתתעוררו ולפני שתלכו הביתה תקבלו דיווח בעל פה ובכתב על ממצאי הבדיקה. אם נלקחו דגימות לביופסיה, התוצאות יהיו תוך שבועות בודדים ואז יצרו איתכם קשר ישיר ויעבירו לכם את המשך הממצאים ואת ההמלצות.

הערה חשובה: המידע הנ"ל נועד רק לתת מידע כללי ובשום מקרה אינו בסיס לייעוץ, איבחון או טיפול. חשוב מאד שתתיעצו עם רופא מומחה על מצבכם הספציפי.

 

אל העמוד הקודם

טופס יצירת קשר 📧

CAPTCHA Image   Reload Image    
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: