תמיכה רפואית-תזונתית

תמיכה רפואית-תזונתית

תמיכה רפואית-תזונתית

המהלך התזונתי של אנשים העוברים ניתוח בריאטרי (להשמנת יתר(

רקע: טיפול כירורגי הוכחה כגישה יעילה לירדיה במשקל, המביאה לשיפור באיכות החיים אצל אנשים שמנים. אך חסרים תזונתיים ומטבולים יכולים להיווצר במעקב מתמשך. המטרה של המחקר הזה היה לבחון את הפרופיל המטבולי והתזונתי של אנשים שמנים במשך 12 חודשים לאחר ביצוע ניתוח מעקף קיבה.

שיטות: נכללו 48 מנותחים עם BMI  ממוצע לפני הניתוח של 59±7.8 ק"ג/מטר2. נמדדו נתונים אנתרופומטריים, יומן תזונה ונתונים ביוכימיים לפני ולאחר 12 חודשים מהניתוח.

תוצאות: היתה 35% ירידה ממוצעת במשקל ו-46% באחוזי השומן. הכנסה קלורית הופחתה ב- 773 עד ל-1035 קילו קלוריות. כמות החלבון הנצרך היתה נמוכה מהמנה המומלצת היומית במשך כל תקופת המעקב. תצרוכת הברזל וסיבים תזונתיים ירדה גם כן באופן משמעותי, והיתה נמוכה מהערכים המומלצים במשך כל תקופת המעקב. רמות כולסטרול, LDL וסוכר ירדו גם כן. חסר אלבומין היה ב-15.6% מהאנשים לפני הניתוח וב-8.9% לאחר 12 חודשים; חסר סידן ב-3.4% לפני המחקר בהשוואה ל-16.7% לאחר תקופת המחקר. רמות ברזל נמוכות ב-12.2% בתחילה לעומת 14.6% בסיום המעקב.

לסיכום: מעקף קיבה מאד יעיל בהשגה של ירידה במשקל והמחלות הנלוות להשמנת יתר. התזונה היומית אצל אנשים אילו, שבאופן שכיח מתייצגים עם חסרים תזונתיים של חומרים תזונתיים עיקריים (כגון: אבות המזון), ויטמינים ומינרלים  - חייבת לקבל תשומת לב מיוחדת. המעקב שלהם בצורה תדירה ועם פרקי זמן קצרים מאד חיונית.

 

Nutritional course of patients submitted to bariatric surgery. Bavaresco M, Paganini S, Lima TP, Salgado W Jr, Ceneviva R, Dos Santos JE, Nonino-Borges CB. Obes Surg. 2010 Jun;20(6):716-21. Epub 2008 Oct 17.

 

פרשנות אישית: ניתוחים אילו עולים בשכיחותם במידה ניכרת בשנים האחרונות. יותר ויותר נתונים מתפרסמים אודות החשיבות הרבה במעקב התזונתי-רפואי לפני ואחרי הניתוח. מעקב זה יאבחן וימנע הופעה של חסרים תזונתיים וכך יאפשר למנותח שמטרתו העיקרית בתחילת ה"מסע" היתה לרדת במשקל ולהיות בריא יותר, אכן לשמור על בריאותו (עם משקל נמוך יותר) לאורך שנים!

 

השרוול הקיבתי (קיצור קיבה)

ירידה מהירה במשקל כמו קצב אובדן חומרים מזינים Micronutrients

 

רקע: לאחרונה, יש עלייה ניכרת בשימוש בניתוחי קיצור קיבה ובעיקר שרוול הקיבה, כניתוח בשלב בודד לטיפול בהשמנת יתר ומחלות נלוות. אך, השכיחות של חוסר חומרים מזינים (Micronutrients) לאחר שרוול הקיבה לא נחקר רבות.

שיטות: מאוקטובר 2005 ועד לאוקטובר 2008, 60 אנשים עברו שרוול קיבה. כל המנותחים תודרכו לקחת מדי יום ויטמנים. וכעבור 6 ו-12 חודשים נבדקו לראות מחסור בחומרים מזינים.

תוצאות: אנמיה (ירידה בהמוגלובין) נתגלתה ב-14 (26%) מהמנותחים. מחסור בברזל אצל 23 (43%); חומצה פולית אצל 8 (15%); וויטמין B12 אצל 5 (9%); ויטמין D אצל 21 (39%) ואלבומין ב-8 (15%) מהמנותחים. רמות גבוהות של: ויטמין A  (היפרויטמינוזיס) נתגלתה ב-26 (48%), B1 ב-17 (31%) ו-B6 ב-13 (30%).

מסקנות:  בשל אכילה בלתי מספקת של micronutrients, אנשים שעוברים שרוול קיבה בעלי סיכוי רב ביותר לפתח מחסור בחומרים אילו. ויותר מזה, נראה שחלק מהויטמינים  עולים לרמות כרוניות גבוהות עם אפשרות לסיבוכים ארוכי טווח.

באופן כללי לתת תוספים זה חלק מאד חשוב מהמעקב וטיפול הפוסט-ניתוחי לאחר כל ניתוח בריאטרי (להשמנת יתר). האיזון בין רמות נמוכות וגבוהות של מיקרונוטריאנטים micronutrients הינו חלק מאתגר בטיפול זה. במחקר זה, אצל רבע מהאנשים נתגלה להם אנמיה, מעל 40% עם חסר ברזל, וכמעט 40% עם יתר פעילות משנית של בלוטת יתרת-התריס בשנה הראשונה לאחר הניתוח. הכותבים רצו להדגיש את הסיכון בלפתח חסרים מסוימים לאחר שרוול קיבה, אבל באותו העת גם דברו על הסיכון בפיתוח רמות גבוהות מדי של חומרים אחרים. הדאגה שלהם, לאור השימוש הרב (לעיתים הבלתי מבוקר) במולטי-ויטמינים לאחר ניתוחי קיצור קיבה ולאחרונה שרוול הקיבה לאורך זמן, הרמות של חלק מהויטמינים יכולות אפילו להגיע לרמות טוקסיות (רעילות). תכשיר המולטיויטמין ותכשיר סידן + ויטמין D  במחקר זה לא היה מספק למניעה של כל החסרים. על כן מוצע, לתת מרשם למולטיויטמין וטבליות סידן כמינימום ההכרחי ולהוסיף תוספים על סמך מעקב מעבדתי סדיר, בעיקר לברזל, B12, ויטמין D וסידן.

 

The Gastric Sleeve: Losing Weight as Fast as Micronutrients?

Aarts EO, Janssen IM, Berends FJ. Obes Surg. 2011 Feb;21(2):207-11.

 

פרשנות אישית: המאמר מאד מדבר בעד עצמו - חשיבות ניכרת למעקב ארוך טווח תזונתי-רפואי. חייבים להבין ולהפנים שההצלחה אינה נמדדת בשמירה על משקל נמוך לאורך שנים, אלא גם על שמירת הבריאות!!!

 

טופס יצירת קשר 📧

CAPTCHA Image   Reload Image    
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: