מאמרים ונושאים להרחבה

מאמרים ונושאים להרחבה

מחלת צליאק (כרסת) - סיכוי לממאירות

סיכון ללימפומה עולה במחלת צליאק (כרסת)

צליאק (דַּגֶּנֶת, כָּרֶסֶת‏ ובלועזית - Coeliac או Celiac) היא מחלה הנובעת מרגישות לחלבון בשם גליאדין (Gliadin), המרכיב, יחד עם חלבון נוסף בשם גלוטנין, את הגלוטן המצוי בדגנים מסוימים.

הדרך היחידה כיום לאבחון המחלה היא באמצעות ביופסיה של המעי הדק באמצעות אנדוסקופיה. הביופסיה מראה צלקות וניוון של סיסי המעיים (villi intestinales) –  אילו מבנים זעירים דמויי שערות היוצאים מדופן המעי שתפקידם להגדיל משמעותית את שטח הפנים של המעי כדי לשפר את יעילות ספיגת החומרים המזינים.

חוקרים בחוברת Annals of Internal Medicine  באוגוסט השנה מדווחים שאנשים עם מחלת צליאק עם סיכון מוגבר יותר לממאירות לימפופרוליפרטיביות.

מחלות לימפופרוליפרטיביות הן מחלות בהן יש התרבות של תאים מסוג לימפוציטים. ברובן הן מחלות ממאירות, למשל: לימפומה (סרטן קשרי לימפה), לאוקמיה לימפוציטרית ועוד הרבה, אך יש גם מחלות בקטגוריה זו שאינן ממאירות.

ממצאים אילו היו בעיקר אם נצפה ניוון מתמשך של סיסי המעיים  המעי הדק, עובדה זו ידועה ממחקר על קבוצת אוכלוסיה. בהשוואה לאוכלוסיה הרגילה, הסיכוי לממאירות לימפופרוליפרטיבית הינה פי 2.81. ולאילו שאצלהם הפגיעה במעי הדק היתה מתמשכת יותר– מספר זה עולה ל-3.78.

מחקרים קודמים, גם הראו שלאנשים עם מחלת הצליאק יש סיכון מוגבר לחלות בלימפומות, למרות שאין יודעים בדיוק מה הסיבה לכך, ייתכן ובחלקם זה קשור לפגיעה המתמשכת בסיסי המעי הדק, בעיקר אצל אילו שלא שומרים על תזונה ללא גלוטן.

הקווים המנחים כיום אינם מתייחסים האם חייבים לוודא בביופסיה חוזרת הבראה של רירית המעי הדק, ולהעריך מהו הסיכוי לממאירות אצל אילו עם פגיעה מתמשכת. שני החוקרים משבדיה סקרו את הנתונים בין השנים 1969-2008. הם גילו 7625 אנשים שעברו ביופסיות חוזרות בין 5 חודשים ל-6 שנים לאחר האבחון הראשוני של המחלה. כמעט 2/3 היו נשים, גיל ציוני היה 25. סך הכל ל-43% מתוכן היו עדות לפגיעה מתמשכת בביופסיה החוזרת.

במעקב ממוצע של 8 שנים לאחר הביופסיה השנייה, 53 (0.7%) מהם אובחנו עם ממאירות לימפופרוליפרטיבית. השכיחות הכללית היה 67.9 ל-100,000 שנות חולה. לעומת אילו עם עדות להמשך פגיעה במעי דק מספר זה עלה ל-102.4 ל-100,000 שנות חולה.

החוקרים מציינים ש"בחלק מהחולים עם פגיעה מתמשכת במעי הדק, הסיכון המוגבר ביותר היה ב-12 חודשים הראשונים לאחר הביופסיה השנייה, כאשר לאחר מכן הסיכון ירד. ייתכן וזה מבטא החלמה איטית של המעי הדק – וזה ידרוש אף ביופסיית מעקב נוספת לוודא הבראה של רירית המעי."

תת קבוצות של מחלות עם שכיחות מוגברת יתר כאשר הפגיעה ברירית המעי הדק נמשכה – היו לימפומה מסוג Non-Hodgkins'. היה גם עלייה בשכיחות, אך לא בעל משמעות סטאטיסטית של לימפומה מסוג תאי T.

החוקרים קובעים ש"הממצאים שלנו שמצאו קשר בין פגיעה מתמשכת (השטחה) של סיסי רירית המעי הדק מחייבים את הביצוע של ביופסיות חוזרות כחלק משלים להערכה התזונתית". "יש בהחלט מקום לביופסיות המעקב, כאשר התוצאות יעודדו את החולה להקפיד יותר על התזונה ללא גלוטן, שבסופו של דבר יפחיתו את הסיכון לממאירויות".

במחקר לא נלקח בחשבון, ההקפדה על דיאטה ללא גלוטן ועוד לא נחקר ההשפעות הכלכליות על ביופסיות חוזרות – האם ישנה כדאיות כלכלית?

למרות זה, הממצאים מחייבים אותנו לוודא החלמה של רירית המעי הדק כמטרה לאנשים עם מחלת הצליאק ולא רק להסתפק במעקב וההקפדה התזונתית, וזאת על מנת להוריד את הסיכון לחלות במחלות לימפופרוליטפרטיביות.

אל העמוד הקודם

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: