מאמרים ונושאים להרחבה

מאמרים ונושאים להרחבה

דיברטיקולוזיס - מחלה סעיפית של המעיים

דיברטיקולוזיס (מחלה סעיפית של המעיים)

מה זה דיברטיקולוזיס?

זהו מצב שישנם כיסים קטנים בדופן או רירית של כל חלק ממערכת העיכול. כיסים אילו נוצרים שהשכבה הפנימית של מערכת העיכול נדחפת דרך איזורים חלשים בשכבה החיצונית. כיס בודד נקרא דיברטיקולום או סעיף. שיש הרבה כיסים, זה נקרא דיברטיקולוזיס. הם בדרך כלל נמצאים בחלקים התחתונים של המעיים, המעי הגס. לחלק מהאנשים יש סעיפים רק בצד בשמאלי של המעי, לאחרים במעי הימני ולאחרים בכל המעי הגס באופן מפושט.

מי סובל מדיברטיקולוזיס?

זה מצב שכיח במדינות המערב ובדרך כלל מערב כמחצית מהאנשים מעל לגיל 60 וכמעט כולם, במידה זו או אחרת, בקבוצת הגיל מעל 80. ככל שהאדם מזדקן, הסעיפים נעשים יותר בולטים. דיברטיקולוזיס מאד לא שכיח בקבוצת הגיל מתחת ל-40 ובנוסף באסיה ואפריקה.

מה גורם לדיברטיקולוזיס?

כיוון שמצב זה מאד לא שכיח באיזורים בעולם שהתזונה שלהם עשירה בסיבים תזונתיים, ועשירה בדגנים, פירות וירקות, רוב הרופאים מאמינים שהמצב נעוץ בחלקו בתזונה דלת סיבים. תזונה זו מובילה לעצירות, שמעלה את הלחץ בחלל המעי וגורם למאמץ יתר בעת היציאה. השילוב של לחץ מוגבר והתאמצות זו במשך שנים ככל הנראה מובילה לדיברטיקולוזיס.

מה הסימפטומים?

לרוב האנשים עם דיברטיקולוזיס אין כלל סימפטומים והם אינם מודעים לקיום הסעיפים. זה בהחלט אפשרי שחלק סובלים מתחושת נפיחות, התכווצויות בבטן או עצירות לאור הקושי להעביר את הצואה דרך האיזור המעורב.

כיצד נעשית אבחנה?

כיוון שלרוב האנשים אין סימפטומים, הדיברטיקולוזיס מתגלה באופן מקרי בזמן הערכה למצב אחר או בבדיקת סקירה לפוליפים. הגסטרואנטרולוגים יכולים לראות את הכיסים במעי הגס בזמן הקולונוסקופיה. ניתן גם לראות את הסעיפים בבדיקות הדמייה אחרות כגון טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או חוקן בריום.

מהו הטיפול?

ברגע שסעיף נוצר, הם לא נעלמים מעצמם. כפי שצויין קודם, לרוב האנשים אין סימפטומים, ועל כן אינם צריכים כל טיפול. כאשר הדיברטיקולוזיס מתלווה לכאבי בטן, הרגשת נפיחות או עצירות, הרופא עשוי להמליץ על תזונה עתירת סיבים בכדי לרכך את היציאה שיעבור יותר בקלות. בעוד שמומלץ לאכול 20-35 גרם של סיבים ליום, רוב האנשים צורכים רק מחצית מהכמות המומלצת. הצורה הקלה ביותר בכדי להגביר את כמות הסיבים בתזונה היומית הוא לאכול יותר פירות, ירקות ודגנים מלאים. תפוחים, אגזים, ברוקולי, גזר, קטניות הם דוגמאות למזונות עשירים בסיבים תזונתיים. כתחליף הרופא יכול להמליץ על תוספי תזונה למיניהם המכילים פסיליום, מתיל-צלולוז או פוליקרבופיל. מוצרים אילו באים בצורת קפסולות, אבקות ואף כחטיפי בריאות. סיבים נוספים אילו עוזרים להטפיח ולרכך את הצואה, ומקל על היציאה. ייתכן וגם תקבלו מרשם לתרופות שיעזרו למתן את התכווציות של המעי.

האם יש סיבוכים לדיברטיקולוזיס?

מצב זה יכול להביא למספר רב של סיבוכים הכולל בין השאר דלקת, זיהום, דימום או חסימת מעיים. הוא אינו מביא לממאירות. דיברטיקוליטיס הינו מצב שהסעיפים נעשים מודלקים או מזוהמים. המצב בדרך כלל מביא לכאבים בבטן (בעיקר בבטן שמאלית תחתונה), רגישות ממוקמת לבדיקה וחום. סימפטומים נוספים שיכולים להתלוות הם בחילות, הקאות, צמרמורת ועצירות. הרופא יזמין עבורכם בדיקת CT בכדי לעשות את האיבחון. מקרים קלים יותר בדרך כלל מטופלים על ידי אנטיביוטיקה דרך הפה ואינם מצריכים אשפוז. ללא טיפול, דיברטיקוליטיס יכול להוביל להצטברות של מוגלה, הנקרא מורסה (אבצס), מחוץ לחלל המעי ועד מצב של זיהום כללי בציפוי של חלל הבטן – הנקרא פריטוניטיס (זיהום בחלל הצפק). בדרך כל יש צורך ב-CT  בכדי לאבחן מורסה, והטיפול דורש אשפוז בבית חולים, עם מתן של אנטיביוטיקה לתוך הוריד ואולי אף ניקוז המורסה. התקפים חוזרים של דיברטיקוליטיס מצריכים לעיתים התערבות כירורגית בכדי לכרות ולהסיר את החלק הנגוע של המעי.

סעיפים בעיקר במעי הימני יכולים לגרום לדימום במעי. זהו הסיבה השכיחה ביותר לדימום משמעותי באנשים מעל גיל 40 ומתגלה בעיקר עם יציאות דמיות או כהות. רוב הדימומים נעצרים לבד; אך, אם לא, יש צורך בקולונוסקופיה להערכה. אם הדימום נמשך, יש צורך באשפוז בכדי לקבל נוזלים ואולי אף מנות דם. בנוסף יש צורך בקולונוסקופיה לאיבחון ואולי לטיפול בדמם. לעיתים, יש צורך בהתערבות כירורגית בכדי לעצור את הדמם שלא ניתן היה להשתלט עליה בדרכים אחרות. חסימת מעיים ממאורעות חוזרים של דיברטיקוליטיס מצריכה ניתוח וכריתת האיזור המעורב.

 

הערה חשובה: המידע הנ"ל נועד רק לתת מידע כללי ובשום מקרה אינו בסיס לייעוץ, איבחון או טיפול. חשוב מאד שתתיעצו עם רופא מומחה על מצבכם הספציפי.

 

אל העמוד הקודם

טופס יצירת קשר 📧

CAPTCHA Image   Reload Image    
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: