מאמרים ונושאים להרחבה

מאמרים ונושאים להרחבה

מחלת הרפלוקס - החזר קיבה-ושט

מחלת הרפלוקס (החזר קיבה-ושט)

מה זה רפלוקס?

רפלוקס או באנגלית Gastroesophageal Reflux Disease – GERD זהו מצב שתוכן מתוך הקיבה עובר חזרה לושט. מצב זה קורה כאשר השסתום בין הקיבה והושט, הידוע כסוגר הושטי התחתון, אינו נסגר באופן תקין.

מהם הסימפטומים של רפלוקס?

הסימפטומים השכיחים לרפלוקס הינם תחושות של שריפה, צרבות ו/או תחושה של מזון וחומצה שעולה מעלה. צרבת זהו תחושת שריפה שמורגשת בחזה כאשר תוכן הקיבה גורם לגירוי של הרירית התקינה של הושט. התלונה השניה כאשר אותם תוכן ונוזלי קיבה מגיעים עד לפה. סימפטומים פחות שכיחים הינם כאבים בחזה בלתי מוסברים, צפצופים (כמו אסטמה), כאב גרון ושיעול.

מה גורם לרפלוקס?

רפלוקס קורה כאשר יש חוסר איזון בין מנגנוני ההגנה הרגילים של הושט וחומצות הקיבה ומיצי עיכול אחרים מהקיבה שעולים בחזרה אל הושט. בדרך כלל המחסום בין הקיבה והושט לא מתפקד בצורה מלאה, כאשר יש חולשה של השריר של הסוגר הושטי התחתון או עם קיום של בקע סרעפתי, כאשר חלק מהקיבה עולה לחלל בית החזה. בקע סרעפתי מאד שכיח ורפלוקס לא קיים בכל האנשים עם בקע סרעפתי. סיבה שכיחה וחשובה מאד לרפלוקס היא השמנת יתר, כאשר העלייה בלחץ התוך בטני גובר על המחסום בין בושט לקיבה והתוכן על החומצה ומיצי עיכול עולה לושט ואף לפה. השמנת יתר, הריון, עישון, שתיית אלכוהול מופרזת ואכילה של מזונות מגוונים כגון קפה, מיצי הדר, מאכלים המבוססים על רסק עגבניות, שוקולד ומאכלים שמנים יכולים כולם לתרום לסימפטומים של רפלוקס.

איך מאובחן רפלוקס?

כאשר מטופל חש בסימפטומים אופייניים של רפלוקס, בעיקר צרבות ותחושה שאוכל ו/או חומצה עולה למעלה, בדרך כלל לא צריך להתחיל בבדיקות לפני נסיון טיפולי. אם הסימפטומים אינם מגיבים לטיפול הראשוני, או אם יש סימפטומים אחרים כגון ירידה במשקל, קושי בבליעה או עדות לדימום פנימי, יש צורך בבדיקות נוספות. אנדוסקופיה עליונה (גסטרוסקופיה) הינו בדיקה שתאפשר לרופא לראות את רירית הושט ולזהות על עדות לפגיעה בושט כתוצאה מהרפלוקס. בדיקה נוספת הנקראת מדידת PH, מודדת את מידת החומצה בושט וזה יכול להיעשות על ידי חיבור חיישן קטן לושט בזמן הגסטרוסקופיה, או על ידי מיקום קטטר דק לתוך הושט ל-24 שעות שימדוד את הפרשת החומצה בושט. המידע מועבר למקלט נייד שתשאו כחגורה. לצילומי רנטגן אין כל תפקיד בהערכה הראשונית של רפלוקס.

איך ניתן לטפל ברפלוקס?

לעיתים הסימפטומים עוברים שמשנים הרגלי אכילה או אורח חיים. הימנעות ממאכלים אילו יכולה להוריד את האי-נוחות שלכם: קפה, מיצי הדר, מאכלים מבוססים על רסק עגבניות, משקאות תוססים, שוקולד, פפרמינט, מאכלים שומניים או מתובלנים, אכילה תוך פחות מ-3 שעות לפני השינה, עישון, צריכת אלכוהול מופרזת, שמירה על משקל תקין. שינה עם ראש מוגבה מעט ייתכן ומעט יעזור.

באם הסימפטומים ממשיכים, תרופות שנמכרות ללא צורך במרשם רופא כגון סותרי חומצה ותרופות ממשפחות אחרות כגון פמוטידין ואומפרדזול יכולים לשפר את מצבכם. סותרי חומצה פועלים לזמן קצר, ובשל סיבה זו יש תפקידים מוגבל בטיפול ברפלוקס. תרופות כגון פמוטדין מפחיתים את הפרשת החומצה בקיבה. הם עובדים בצורה יעילה בטיפול ברפלוקס קל בלבד, ומאד בטוחים עם מעט תופעות לוואי. קבוצה אחרת, מאד נפוצה, הנקראת חוסמי משאבת הפרוטונים (אומפרזול, לנזופרוזול ועוד) מאד יעילים בטיפול בסימפטומים של רפלוקס. התרופות פועלות על ידי חסימה של השלב האחרון בייצור החומצה בקיבה, ובדרך כלל נוטלים אותם פעם פעמיים ביום רבע שעה לפני האוכל. תרופות ממשפחה זו הם היעילות ביותר בטיפול ברפלוקס וניתן לרכישה ללא מרשם רופא במינון נמוך.

יש לשקול ניתוח באנשים עם תיעוד רפואי לרפלוקס ניכר שאינם סובלים תרופות ושממשיכים לסבול מתופעות משמעותיות למרות נסיונות טיפול. הניתוח נקרא פונדופליקציה. בניתוח זה, מטפלים בבקע הסרעפתי אם קיים, על ידי תפירת הקיבה סיבה לקצה התחתון של הושט בכדי לחזק את המחסום בין הושט לקיבה. הניתוח נעשה באופן לפרוסקופי. לאור המורכבות של הניתוח, חשוב להיוועץ עם כירורג מנוסה מאד בתחום.

מתי עלי לראות רופא?

יש להיוועץ באופן מיידי עם רופא שיש סימפטומים כגון ירידה לא מכוונת במשקל, בעיות בליעה או עדות לדימום פנימי בנוסף לצרבות ו/או תחושה שהאוכל עולה. סימפטומים שנשארים למרות שינויים באורח החיים גם כן מצריכים פנייה לרופא. בנוסף יש גם להתייעץ עם רופא אם אתם משתמשים באופן קבוע בתרופות ללא מרשם בכדי לשפר את התלונות.

 

הערה חשובה: המידע הנ"ל נועד רק לתת מידע כללי ובשום מקרה אינו בסיס לייעוץ, איבחון או טיפול. חשוב מאד שתתיעצו עם רופא מומחה על מצבכם הספציפי.

 

אל העמוד הקודם

טופס יצירת קשר 📧

CAPTCHA Image   Reload Image    
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: