מאמרים ונושאים להרחבה

מאמרים ונושאים להרחבה

מהו דימום רקטלי ?

מהם הסיבות האפשריות לדימום רקטלי קל:

טחורים

פיסורות אנאלית  (בפי הטבעת)

פרוקטיטיס (דלקת של הרקטום)

פוליפים

ממאירות (סרטן) המעי הגס או רקוטם

כיבים רקטליים

 

שמדובר על דימום רקטלי מינורי (קל) הכוונה להפרשה של טיפות בודדות של דם אדום (טרי) מהרקטום, שיכול להופיע על הצואה, על הנייר לאחר הניגוב או בתוך האסלה. כאשר יש הפרשה של כמות רמה יותר של דם מהרקטום או יציאות שחורות, שלעיתים כמו זפת, זה מעיד על דימום יותר משמעותי ונגרם ממגוון מצבים אחרים המחייבים פנייה מיידית לרופא. כיוון שישנם סיבות רבות לדימום רקטלי מינורי, יש חשיבות בהערכה מלאה ואיבחון מוקדם על ידי רופא מומחה. חשוב לזכור שדימום רקטלי מינורי או יותר משמעותי, יכול להיות סימפטום של סרטן המעי הגס, סוג של ממאירות שניתן להבריא ממנה אם מאבחנים ומטפלים בו מוקדם.

מהם טחורים?

טחורים הינם כלי דם נפוחים בתעלה האנאלית ורקטום שמתמלאים כתוצאה מעלייה בלחץ, כפי שקורה עם דליות ברגליים. טחורים יכולים להיות פנימיים (בתוך פי הטבעת) וחיצוניים (מתחת לעור סביב לפי הטבעת). טחורים הינם הסיבה השכיחה ביותר לדימום רקטלי קל, ובדרך כלל אינם מלווים כאב. דימום מטחורים בדרך כלל מתלווה ליציאות, אך גם יכול להכתים את נייר הטואלט. הסיבה המדויקת לדימום מטחורים אינו ברור, אבל לעיתים קרובות קשור לעצירות, שלשול, ישיבה או עמידה ממושכת, השמנת יתר, הרמת משאות כבדים והריון. יש יותר שכיחות של טחורים עם הגיל. מצב שכיח זה, אינו גורם סיכון לסרטן.

איך מטפלים בטחורים?

טיפול רפואי בטחורים כולל בין השאר טיפול בעצירות, אמבטיות חמות, נרות או מריחה של משחות שלעתים מכילות סטרואידים. אם הטיפול התרופתי נכשל ישנם מספר דרכים להקטין או להעלים את הטחורים. לכל שיטה יש אחוזי הצלחה משתנים, סיכונים וזמן החלמה. הרופא ישוחח איתך על האופציות הטיפוליות השונות. קשירות עם גומיות הם השיטה הנפוצה ביותר. בשיטה זו שמי מלבישיםבגומיות על הבסיס של הטחור בכדי לעצור את זרימת הדם אליו. זה גורם לטחור להתכווץ, ובתוך ימים  בודדים הטחור ואיתו הגומיה נושרים. סיבוכים אפשריים הם כאב, דימום וחום. לאחר הקשירות, ייתכן ותקבלו תרופות לכאבים ומרככי יציאות לפני שאתם משתחררים. יש ליצור קשר מיידי עם הרופא אם יש כאב, דימום ניכר או חום. קואגלוציה עם לייזר או אור אינפר-אדום או סקלרוטרפיה (הזרקה של תרופה ישר לתוך הטחור) הינם טיפולים אפשריים נוספים אך פחות נפוצים. התערבות כירורגית בכדי להסיר את הטחורים נדרשת במקרים קשים יותר או אם הסימפטומים ממשיכים למרות טיפול שמרני וגומיות.

מהם פיסורות אנאליות (סדק בפי הטבעת)?

פיסורה אנאלית (כיב אנאלי) הינה קרע או סדק ברפידת דופן תעלת פי הטבעת. המצב בדרך כלל נגרם מעצירות ומעבר של יציאות קשות, למרות שזה גם ייתכן משלשולים או דלקת של פי הטבעת. בנוסף לדימום קל, הם יכולים לגרום לכאבים ניכרים בזמן או מייד לאחר יציאה. ניתן לטפל ברוב הפיסורות עם תוספות של סיבים תזונתיים, מרככי יציאות (אם המקור לבעיה הינה עצירות) ואמבטיות חמות. הרופא יכול לתת משחות שונים בכדי להרגיע את האיזור המודלק. אופציות טיפוליות אחרות, למקרים שאינם מגיבים לטיפול שמרני, הינו טיפולים שמטרתם לשחרר את השרירים מסביב לפי הטבעת או ניתוח.

מה זה פרוקטיטיס?

פרוקטיטיס זהו דלקת של רירית הרקטום. זה יכול להיגרם בשל היסטוריה קודמת של טיפול קרינתי לאיזור לממאירויות שונות, תרופות, זיהומים או אחת הצורות המוגבלות של מחלות דלקתיות של המעי. זה גורם לתחושה של חוסר התרוקנות לאחר יציאה ותכיפות ליציאות. סימפטומים אחרים הם הפרשות של ריר, דימום רקטלי וכאבים בפי הטבעת והרקטום. איבחון מצב זה הינו על ידי אנדוסקופיה (קולונוסקופיה) בהסתכלות ישירה על רירית הרקטום ולקיחת ביופסיות (דגימות רקמה). הטיפול בפרוקטיטיס תלוי בגורם. הרופא ישוחח איתכם על האופציות רק לאחר האיבחון.

מהם פוליפים?

פוליפים הינם גידולים שפירים במעי הגס. למרות שרובם הגדול אינו גורם לכל סימפטומים, לעיתים הם גדלים במעי הגס התחתון ורקטום וגורמים לדימום רקטלי קל. זה מאד חשוב להסיר פוליפים אילו, כיוון שחלקם יכולים להיהפך עם השנים לסרטן.


כריתת הפוליפ       לאחר כריתת הפוליפ

 
 

מה זה סרטן מעי הגס?

ממאירות זו מתחילה במעי הגס. היא פוגעת בגברים ונשים כאחד מכל מוצא  והינו הסיבה השניה לתמותה מסרטן במערב. זהו סרטן עם קצב גדילה איטי שניתן להבריא ממנו עם איבחון מוקדם. רוב מקרי הסרטן מתחילים מפוליפים לאחר מספר שנים. על כן, הסרה של הפוליפים מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן מעי הגס. סרטן האנוס (פי הטבעת) הרבה פחות שכיח וניתן לטיפול באיבחון מוקדם.

מהם כיבים רקטליים?

כיבים רקטליים בודדים – Solitary rectal ulcer הינו מצב לא שכיח שיכול לקרות אצל גברים ונשים, וקשור לעצירות קשה מתמשכת ומאמץ ניכר ביציאות. במצב זה, איזור ברקטום (בדרך כלל בצורה של כיב בודד) מביא לדימום רקטלי והפרשות ריריות. הטיפול מבוסס על תוספת של סיבים תזונתיים בכדי לשפר את העצירות. בשביל אילו עם סימפטומים ניכרים או שאינם מגיבים לטיפול שמרני – קיימת אופציה כירורגית.

כיצד מעריכים דימום רקטלי?

הרופא בתחילה יבדוק אם פי הטבעת בכדי לבדוק אם יש סדקים (פיסורות), ממאירות או טחורים חיצוניים. ייתכן ויבוצע בדיקה רקטלית בעזרת כפפה משוחה בחומר מסכך בכדי לחוש את הרקטום התחתון לממצאים לא סדירים. בהמשך, יישקל הצורך בקולונוסקופיה.

מה ניתן לעשות בכדי למנוע דימום חוזר?

זה מאד תלוי בגורם לתופעה יש להיוועץ עם רופא מומחה לתחום על אופציות טיפוליות.

 

הערה חשובה: המידע הנ"ל נועד רק לתת מידע כללי ובשום מקרה אינו בסיס לייעוץ, איבחון או טיפול. חשוב מאד שתתיעצו עם רופא מומחה על מצבכם הספציפי.

 

אל העמוד הקודם

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: