פולי קפה ירוק - לירידה במשקל

פולי קפה ירוק - לירידה במשקל

השמנת יתר ועודף משקל הינם בעייה בריאותית קשה. ישנם שיטות שונות של הרזייה בשוק, כאשר היעילות של חלק מהתוספים אינה תמיד מוכחת. תוסף אחד הינה תמצית של פולי קפה ירוק. תמצית פולי קפה ירוק הינו הדבר האחרון ב"מלחמה בהשמנת יתר". מאז, שנחקר בתכנית טלוויזיה פופולרית, מליוני אנשים מהללים את "גלולת הפלא לירידה במשקל". באופן מפתיע, רבים הם האנשים שנלחמים מדי יום במשקל עודף, שטרם שמעו על המוצר.


תועלת בריאותית של פולי קפה ירוק – ישנם הרבה...

פולי קפה ירוק הינם פולי קפה שלא עברו קלייה. תהליך הקלייה, מוריד את כמות החומצה הכלורוגנית בתוכם, כך שהפולים הירוקים עם תכולה יותר גבוה של חומצה זו. חומצה כלורוגנית, מרכיב ה"מפתח" של תמצית פולי קפה ירוק, הינו נוגד חימצון (אנטיאוקסידנט) מאד חזק הנלחם ברדיקלים חופשיים במחזור הדם. ההשפעה היא להאיט את תהליכי ההזדקנות, לשפר את מחזור הדם וטונוס שרירים.
אותו חומצה, מעכבת את השחרור של אנזים הנקרא G6P, עיכוב אשר מייצב בצורה משמעותית רמות גלוקוז (סוכר) בדם, כך שסכרתיים יכולים להפיק תועלת מנטילת תוסף זה. כמובן שישנו התועלת בהפחתה במשקל ואיזון טוב יותר של רמות הסוכר.

על פי מחקרים שפורסמו בחוברת המכובדת Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity Journal, תמצית פולי הקפה הירוק יכולה להיות התוסף הראשון בתחום של השמנת יתר שמביא תוצאות.

במחקר שפורסם לאחרונה ב-LA Times, המשתתפים קיבלו תוסף של פולי קפה ירוק ועקבו אחריהם בקפידה במשך 12 שבועות. בממוצע, ירדו מעט מעל 7 ק"ג. זה היה בערך 16% מסך כמות השומן הגופי וירידה של 10.5% ממשקלם. והמרשים ביותר היה, שהמשתתפים לא שינוי דבר ברוטינה היומית שלהם (תזונה ואורח חיים).

 

חומצה כלורוגנית בפולי קפה ירוק שורפת שומן 6 ק"ג לחודש

מחקר אקראי, כפול סמויות, מבוקר פלסבו להערכת היעילות ובטיחול של תמצית קפה ירוק באנשים עם עודף משקל קיצור מאמר מארה"ב שפורסם בחוברת Diabetes Metabolic Syndrome Obesity ב-2012.


רקע: עלייה במשקל אצל אנשים בוגרים נעשתה בעיה כלל עולמית. עלות גבוהה ותופעות לא אפשריות של תרופות מרשם, גרם לקהל האנשים עם עודף משקל לפנות לתוספי המזון שייתכן ויעזרו בירידה במשקל. תוסף מזון אחד מבטיח הינו תמצית של פולי קפה ירוק, המכיל ריכוז גבוה חומצה כלורוגנית שידוע כבעל תועלת בריאותית עם השפעה על המטבוליזם (חילוף החומרים) של הסוכרים שומנים.  מחקר של 22 שבועות, בשיטת Crossover, שבו באמצע הניסוי מחליפים בין קבוצת הבקרה וקבוצת הניסוי, בוצע בכדי לבחון את היעילות ובטיחות של תמצית פולי קפה ירוק בירידה במשקל ומסת גוף ב-16 אנשים בוגרים עם עודף משקל.

שיטות: המשתתפים קיבלה מינון גבוה של תמצית פולי קפה ירוק הנקרא GCA (1050מ"ג), מינון נמוך (700מ"ג) או תרופת פלסבו (תרופות פלסבו הן תרופות דמה, שאמונת החולה ביכולת הריפוי שלהן היא שמסייעת לריפויו. במציאות, אין דבר ממשי שאכן היה יכול להשפיע ולגרום לשינוי). בתקופות מתן נפרדות של שש שבועות ולאחר כל תקופה שבועיים ללא שום תרופה בכדי "לנקות" את הגוף מכל השפעה של הטיפול הקודם. עקבו אחר משקל, מסת גוף – BMI ואחוזי שומן. כמו כן נמדדו לחץ דם ודופק.

תוצאות: נצפו ירידות משמעותיות במשקל גוף של 8.04±2.31ק"ג, מסת גוף (BMI) (-2.92±0.85kg/m2), ואחוזי שומן עם הפחתה של

4.44%±2.00%, כמו כן נראה ירידה קטנה בקצב לב (2.56±2.85 פעימות לדקה), וזאת ללא שום שינוי משמעותי בתזונה במשך תקופת המחקר. חשוב לציין, שהירידות נצפו כאשר משתתפי המחקר נטלו את התוסף CGA. ה-BMI  (אינדקס מסת גוף) ל-6 נחקרים עבר מהאיזור של עודף משקל, כלומר BMI>25, לתחום של משקל תקין (BMI<25kg/m2).

מסקנות:
הממצאים עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים על חיות ובני אדם ובמטה אנליזה (סקירה סטטיסטית של אנליזות שונות, כלומר, אנילזה של אנליזות הבודקת אנליזות שונות מניסויים שונים באותו תחום כדי להגיע לתוצאה מדויקת יותר) שבחנה את ההשפעה של תמצית פולי קפה ירוק על ירידה במשקל. התוצאות מצביעות שייתכן ותוסף ה-CGA  הינו נוטרצבטיקה – Neutraceutical (שזה בעצם תוסף מזון המספק השפעה בריאותית או רפואית או מניעה של מחלות) בעל השפעות חיוביות של ירידה במשקל אצל אנשים עם עודף משקל, ויכולים להיות אמצעי לא יקר למניעה של השמנת יתר באנשים בוגרים.


מנגנון הפעולה של ההשפעות החיוביות של CGA  על ירידה במשקל, BMI, אחוזי שומן וקצב לב אינם ידועות. ישנם מאמרים עדכניים הטוענים שחומצה כלורוגנית, והמטובוליט של הנקרא חומצה קפאית (caffeic acid), מעכבות את אנזים העמילאז (amylase) בריכוזים קטנים ביותר (של מילימול) בתנאי מעבדה, כאשר במערכת העיכול בתוך גוף האדם, הינו מעכב את ספיגת הסוכר מצריכת העמילנים (רב-סוכר המורכב מיחידות חוזרות של גלוקוז) וכך להוריד את התצרוכת הקלורית. בעבר זה כבר הוכח שחומצה הכלורוגנית בעל השפעה משמעותית על המטבלוזים (חילוף החומרים) של הגלוקוז (סוכר), ומשפר את אי הסבילות לגלוקוז בעכברים. ייתכן ומחסור יחסי זה של גלוקוז (סוכר) יכול להסביר את הירידה ב-BMI  ואחוזי שומן במחקרים אחרים. מחקר אחר גם הראה שלחומצה הכלורוגנית יכולת עיכוב בהובלה של גלוקוז בגופינו. הם מדגישים שהתוסף אינו משפיע על תחושת הרעב. בתנאי מעבדה נתגלה שהתמצית מעכב אנשים הנקרא ליפאז מהלבלב המשתתף בספיגה של שומנים.

מחקרים על חיות, הראו השפעה של החומצה כלורוגנית לא רק מעכבת את הספיגה של שומנים מהמעיים, אלא גם משפעלת את קצב חילוף החומרים של השומנים בכבד. זה הודגם בצורה משמעותית עם רמות נמוכות יותר של טריגליצירידים בדם לאחר צריכת החומצה. מחקר לאחרונה גילה שפוליפנולים של קפה, משפרים את המאזן האנרגיה ומפחיתים את יצור חומצות השומן, ועל ידי כך מעכבים את הצטברות השומן בגופינו. מחקר נוסף על עכברים הראה שלעכברים שקיבלו תזונה עשירת שומנים, עם צריכה בו-זמנית של החומצה, הביאה לשיפור בפרופיל השומנים.

במחקר נוסף במשך 12 שבועות על התוסף בבני אדם, השתתפו 40 מתנדבים שמנים. נצפתנ ירידה של 5.4ק"ג במשקל לעומת 1.7ק"ג בקבוצת הפלסבו, והBMI  ירד ב-10% לעומת 2% בקבוצת הפלסבו. נצפתה השפעה מעכבת על ספיגה של סוכרים. מחקרים נוספים הדגימו תוצאות דומות.

התוצאות של מחקר זה, הרבה יותר דרמטיות בירידה במשקל ו-BMI מאשר המחקרים הקודמים. המשתתפים ירדו מעט יותר מ-8ק"ג במשקל שהיה יותר מ-10% ממשקל גופם. לא נראו תופעות לוואי לא רצויות במינון הגבוה. חייבים לציין שנראה עלייה, לא משמעותית בערכי הלחץ דם הסיסטוליים במשך תקופת המחקר.

מגבלות המחקר הינם הקבוצה הקטנה ומשך הזמן – וחייבים לבדוק השפעות ארוכות טווח של התוסף.

כיום יש מספר תרופות מרשם לירידה במשקל, כאשר חוסר עקביות בטיפול הינה הגורם העיקרי המגבילה את היעילות של תרופות אילו. כך תוסף ה-GCA עם ירידה של 8ק"ג (10.5% ממשקל הגוף) עם ירידה משמעותית ב-BMI (ירידה של כמעט 3 יחידות) הופך מוצר זה ליעיל יותר. ועובדה ידועה שירידה במשקל של 5-10% מהמשקל הראשוני, מפחית את גורמי הסיכון הלבביים ומטבוליים הקשורים להשמנת יתר.

במחקר גדול שנערך בישראל מסוג Postmarketing (לאחר אישור רשויות הבריאות ומכירה לקהל) על יותר ממליון משתתפים, גילה שפחות מ-2% מהאנשים השלימו 12 חודשי נטילה של תרופות לירידה במשקל. אילו שהמשיכו לתקופה העולה על 4 חודשים, הראו הפחתה לא משמעותית ב-BMI (רק ספרה אחת באינדקס) עם עלות של 50-100 דולר לחודש טיפול. GCA יכול לתת מענה טבעי, עם עלות נמוכה יותר כטיפול יעיל לאנשים עם משקל עודף. טרם נחקר ההשפעה על אנשים עם סכרת מטיפוס II עם מחלות לב כליליות.

לסיכום: עדויות ממחקרים אקראיים, מצביעים שהצריכה של תמצית פולי קפה ירוק יכולה לעודד ירידה במשקל.


ומה לגבי בטיחות? על פי מחקרים מוגבלים, המוצר נראה בטוח, ולא נראו תופעות לוואי משמעותיות. חשוב לציין שתמצית זו מכילה קפאין, בדומה לקפה רגיל. והקפה הירוק יכול לגרום לתופעות לוואי דומות מצריכה של קפאין (מקפה). הקפאין יכול לגרום לבעיות שינה, עצבנות יתרה ואי שקט, אי נוחות בבטן, בחילות, הקאות, עלייה בקצב לב ונשימה. צריכה של כמ ות גדולה של קפה יכולה לגרום לכאבי ראש, חרדות,  רעשים באזניים ודופק לא סדיר. כמו כל תוסף מזון חשוב מאד להתייעץ עם רופא מטפל או גורם רפואי מקצועי אחר לפני הנטילה. 

טופס יצירת קשר 📧

CAPTCHA Image   Reload Image    
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: