הערכה טרום ניתוחית

הערכה טרום ניתוחית

שני מטרות עיקריות להערכה הגסטרואנטרולוגית הטרום ניתוחית:

·     זיהוי וטיפול של מחלות הדורשות טיפול טרום ניתוחי או מעקב לאחר הניתוח (פוסט ניתוחי)

·     הערכה וטיפול של מצבים כרוניים במערכת העיכול שיכולים לסבך את הטיפול הפוסט-ניתוחי או להשפיע על התוצאות

            בניתוחים בריאטריים עושים שינויים במערכת העיכול, על ידי הגבלה של כמות המזון שעוברת דרך הקיבה (טבעת או שרוול) או על ידי שינוי של מסלול המזון ומיצי עיכול במעיים (מעקף קיבה ותרסריון). לאחר שינויים כירורגיים אילו, חלקים ממערכת העיכול פחות נגישים לבדיקות אנדוסקופיות או רנטגניות. כך זה מאד חשוב לשלול מחלות באיזורים שאינם נגישים לפני הניתוח. הדמייה אנדוסקופיות (עם גסטרוסקופ) של הקיבה הדיסטאלית (הרחוקה) מאד קשה או אפילו בלתי ניתנת לאחר מעקף קיבה. זה בעיקר חשוב לאחר הניתוחים היותר שכיחים כיום עם זרוע ארוכה (ראה תמונה).

בנוסף, אותו זרוע ארוכה לא תמיד מתמלאת בחומר ניגודי בכדי להדמות את הקיבה בצילומים ו-CT. אותם שינויים מבניים מאד מגבילים את ההערכה של העץ המרתי לאחר ניתוחים אילו. כך שחשוב מאד לקחת בחשבון את הסיכוים של מחלות קיבתיות, מרתיות (אבנים) או בלבלב בכל מטופל אשר פונה לכיוון זה.

            התפקיד השני של הגסטרואנטרולוג הוא הערכה טרום ניתוחית ולהעריך ולטפל במצבים אשר יכולים לסבך את התקופה הקרובה לניתוח ולאחריו. הבעיות השכיחות ביותר הינו דימום מדרכי העיכול ומחלות כבד כרוניות. על כל המטופלים לעבור הערכה לחסר ברזל לפני הניתוח ולהמשיך בבירור נוסף בהתאם לצורך. לאנשים מעל גיל 50 (או צעירים יותר עם היסטוריה משפחתית של ממאירות מעי גס) מומלץ לעבור קולונוסקופיה כבדיקת סקר.

            אבנים בכיס מרה נמצאים בעד ל-20% מהאנשים שעוברים ניתוח בריאטרי. כך עוברים הערכה טרום ניתוחית של אולטרא-סאונד. אם ישנם אבנים, ישנם כירורגים אשר ישלימו את הניתוח    הבריאטרי עם כריתת כיס מרה. בשל הקושי באנטומיה הפוסט ניתוחית, והקושי והסיבוכים באלקפלורציה של דרכי המרה בעת ניתוח לפרוסקופי, עדיף לעבור את בדיקות ה-ERCP  לפני הניתוח.

            מחקרים הראו שבערך 90% מהמנותחים הבריאטריים עם כבד שומני. ב- 3-7%, יש כבר התפתחות לשמחת. אילו עם שחמת חייבים לעבור הערכה ליתר לחץ דם פורטלי ודליות בושט. הנוכחות של דליות בחיבור בין הושט לקיבה וקרדיה של קיבה יכולה להוות בעיה בניתוח והתויית נגד לניתוח. כלומר במקרים אילו, חובה לעשות גסטרוקופיה להערכה לפני הניתוח.

השאלה האם הם יכולים לעבור ניתוח מעקף תרסריון, ניתוח שאין נוגעים בחלק זה של הקיבה, נשארת פתוחה.

            

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: