טיפול בהשמנת יתר

טיפול בהשמנת יתר

לאנשים עם השמנת יתר חולנית עם מחלות הרקע, ניתוחים להשמנת יתר במערכת העיכול הינם השיטה יעילה ביותר להשגת ירידה במשקל משמעותית וארוכת טווח. מעקף הקיבה, אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בארה"ב מביא לירידה במשקל של 65-70% מעודף המשקל תוך שנתיים מהניתוח  ולאחר תקופה זו בדרך כלל מחזיקים בירידה של 50-55% מעודף המשקל לתקופות של 15 שנה (או לחיים). כאשר הניתוח השני בשכיחותו, והשכיח ביותר בישראל שרוול הקיבה מביא גם לתוצאות יפות. ירידה במשקל מתמשכת זו קשורה לשיפור משמעותי במחלות הנלוות להשמנת יתר כגון: סכרת, יתר לחץ דם ודום נשימה. אותו שיפור משמעותי במחלות הנלוות אינו בא ללא "מחיר". אנשים עם השמנת יתר בעלי סיכוי מוגבר לסיבוכים בכל סוגי ניתוחי הבטן. ויש לזכור שהניתוחים הבריאטריים (להשמנת יתר) הינם ניתוחים גדולים המבוצעים בקבוצת אוכלוסיה עם מחלות רקע רבות. בחירה נכונה של המטופלים, הכנה טרום ניתוחית ומעקב מתמשך לאחר הניתוח הינם חשובים וחיוניים להביא לתוצאות הטובות והבריאות ביותר לאורך זמן.

            כל סוג של ניתוח בריאטרי קשור לסוג מסוים של סיכונים ותופעות לוואי שחייבים לקחת בחשבון כאשר עושים הערכה והכנה לפני הניתוח ובמעקבים לאחר מכן. מעקף הקיבה כולל הפרדה של הקיבה ושני השקות. סיבוכים שכיחים כוללים התכייבויות או היצרויות בהשקות; דליפות; ירידה בספיגה של ברזל, ויטמין B12, סידן וויטמין D. במעקף תרסריון, מעבר לסיבוכים הניתוחיים מביא לשכיחות מוגברת יותר של תת ספיגה של ויטמינים, מינרלים ושל חלבונים.

            בניגוד לכך, ישנם ניתוחים ש"מגבילי כמות" (רסטרקטיביים) כגון טבעת ושרוול הקיבה. שרוול קיבה הינה פעולה כירורגית לירידה במשקל שבו כורתים בערך 85% מהקיבה ומשאירים איזור הנראה כמו "שרוול" בנפח של 60-150 סמ"ק. לאחר ביצוע השרוול ייתכנו דליפות, היצרויות ודימומים - סיבוכים אשר ניתן לטפל אנדוסקופית. הסיבוכים ארוכי הטווח העיקריים של טבעת הקיבה, הם בדרך כלל היצרויות או תזוזה (מיגרציה)  של הטבעת או באיזור, רפלוקס ולעיתים גם ירידה בתנועתיות של הושט. שני ניתוחים אילו בדרך כלל לא קשורים למצבים של תת-ספיגה. אלא אם יש ירידה מתמשכת בהכנסה הקלורית היומית.

            הטיפול האופטמלי של המטופל שמועמד לעבור ניתוח בריאטרי דורש צוות רב-תחומי הכולל מומחים בגסטרואנטרולוגיה, תזונה, פסיכולוגיה, רפואה פנימית וכמובן כירורגיה. בשנים האחרונות, תפקיד הגסטרואנטרולוג נהפך יותר ויותר משמעותי. מעורבות של הגסטרואנטרולוג בעיקר חיונית בתקופה שלאחר הניתוח. רוב הסיבוכים המאוחרים מתהווים במערכת העיכול כתוצאה מבעיות מבנית כגון התכייבויות, היצרויות, חסימות או דליפות. או לחילופין מתופעות של תת ספיגה שבעיקר שכיחה במעקף קיבה ותרסריון.

           גסטרואנטרולוגים תורמים מאד להערכה הטרום ניתוחית, וזאת בכדי למנוע סיבוכים שיכולים להתהוות ולטפל בסיבוכים הגסטרואנטרלוגיים של השמנת היתר: החזר קיבה- ושט (רפלוקס), פוליפים במעי הגס וכבד שומני.

           ד"ר דין קרן בעל נסיון עשיר בתחום "חדש" זה, הנקרא גסטרואנטרולוגיה בריאטרית, עובד בצמוד עם הצוות הכירורגי תוך שימוש ברקע האנדוסקופי הרב ביחד עם הכשרתו כרופא גסטרו ותזונה וערוך לכל תרחיש ובכל שלב של התהליך.

          פירוט הפעולות האנדוסקופיות (דרך הפה):

          הצרת השקה ו/או פאוץ' לאחר מעקף קיבה לאנשים עם תסמונת הצפה, חזרה של מרה לקיבה או עלייה חוזרת במשקל

          שרוול קיבה אנדוסקופי בשיטת OVERSTITCH או POSE2 דרך הפה ללא ניתוח

          תיקון אנדוסקופי לשרוול קיבה ראשוני (ניתוחי)

          סגירת דליפות לאחר ניתוחים

          הרחבת היצרויות במערכת העיכול

          הוצאת טבעת שחדרה לקיבה

          טיפול בדימומים והתכייבויות

          הוצאת אבני מרה מדרכי המרה ב-ERCP

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: